News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Oomph!

01.04.2023 20:00 (
)

Event Details

Znovuzrození OOMPH! zavítají v rámci evropského turné na jaře 2023 do PRAHY!


OOMPH! – 1. 4. 2023, PRAHA, MeetFactory


Znovuobjevení a kontinuita! OOMPH! jsou se vrací! Tato německá induastrial/rock/metalová kapela se už víc jak tři desetiletí pojí se synonymem sebeobnovy, průkopnického ducha a bezstarostné kreativity. Tito Němci vyrostli na EBM, rocku a nové vlně, v 90. letech tak náhodně založili nový subžánr (tzv. Neue Deutsche Härte, který ovlivnil např. služebně mladší Rammstein a mnoho dalších). Byli vlastně crossoverovou kapelou dříve, než vůbec vznikl crossover. O pár let později se do jejich hudebních sítí chytily zástupy fanoušků s rozmanitým hudebním vkusem. OMMPH! Pravidelně okupovali nejvyšší příčky hitparád. Sympatičtí Crap, Dero a Flux dokonce získali i platinovou desku za „Wahrheit oder Pflicht“ v roce 2018. V roce 2019 vydali své 13. album „Ritual“, dosud jejich nejagresivnější a nejtemnější album. Zuřivé, oldschoolové, chytlavé, taneční, moderní, šílené…takové přívlastky si album vysloužilo. „Ritual“ se zabývá politikou, válkou a zneužíváním. A jako vždy, je to výmluvné, kontroverzní, nevyzpytatelné a…nevyhnutelné, stejně jako OOMPH!


OOMPH! nyní dokončují práce na novém albu, které přijedou představit Evropě na začátku roku 2023! A zároveň zde bude představen i nový zpěvák kapely! Bude to opravdu velké znovuzrození a znovuobjevení a bude to opět originální, nepolapitelné, překvapující…bude to OOMPH!!


V PRAZE, MeetFactory se OOMPH! objeví 1.4.2023 a není to žádný Apríl! • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 50 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant