News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Oomph!

08.11.2023 20:00

Event Details

OOMPH! – 8.11.2023, PRAHA, MeetFactory - NOVÝ TERMÍN!


Z tábora německé industrial/rock metalové bandy hudebních kreativců OOMPH! přišly zprávy o přesunu jejich velkého headline tour, které byl v plánu na jaro 2023! V PRAZE, MeetFactory se měli znovuzrození OOMPH! ukázat na Apríla, 1.4.2023. Práce na vyšperkování jejich nového, zlomového alba, na kterém spolupracují s novým zpěvákem však zaberou trochu delší čas, a tak kapela přeplánovala celé turné na listopad 2023!


Nový termín pro PRAHU, MeetFactory je 8. listopadu 2023!


Všechny dosud zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti i na nový termín koncertu!


Vyjádření kapely: „Vážení fanoušci a přátelé, posledních pár měsíců jsme si nedovolili žádné pauzy a pracujeme společně s naším novým zpěvákem, vysoce motivovaní a na plné obrátky, na nových písních našeho dalšího alba a je to všechno naprosto v pořádku a správně! Náš label, Napalm Records, vybraní partneři a blízcí důvěrníci již slyšeli první demo a jsou bez výjimky nadšení z našeho nového materiálu! Pokračování našeho alba číslo 1 „RITUAL“ z roku 2019 bude v historii naší kapely přelomové. Proto jsme se společně s Napalm Records rozhodli, že si všechny strany chtějí dát čas na produkci dokonalého alba a jako obvykle dodat jen a pouze tu nejvyšší kvalitu. Každá skladba je pečlivě propracována do nejmenších detailů, aby světu ukázala, že nový OOMPH! jsou silnější než kdy jindy! Samozřejmě, jako obvykle, chceme vydat naše nové album s doprovodnými videoklipy a singly pár měsíců před turné! Kvůli našemu pečlivému způsobu práce a také dlouhým procesům výroby vinylů v dnešní době se výroba našeho nového alba opozdila. Proto se bohužel naše velké evropské turné musí posunout o půl roku, na listopad 2023. V tuto chvíli nelze z různých důvodů poskytnout další podrobnosti, ale buďte si jisti, že všechny informace obdržíte, jakmile je budeme moci s vámi sdílet. Především samozřejmě palčivá otázka ohledně identity našeho nového zpěváka! My sami se nemůžeme dočkat, až vám konečně představíme náš nový materiál a našeho nového frontmana a budeme s vámi opět slavit na pódiích tohoto světa! Do té doby…! Vaši Crap a Flux."


Zní to všechno tak slibně, že si na tento velkolepý návrat znovuzrozených OOMPH! ještě počkáme! Kapela alespoň odtajnila speciálního hosta turné. Je jím dívčí metalové duo z Berlína BÖSE FUCHS & SLY Duo tvoří Valeria Ereth alias BÖSE FUCHS, již dobře známá z jejích oblíbených cover videí na YouTube mimo jiné, Rammstein, Eisbrecher, In This Moment atd. a Seline Hönig, alias SLY, talentovaná zpěvačka a kreativní mysl dua. Obě dívky už prokázali svou sílu v hudebním byznysu i přes svůj nízký věk. Máte se na co těšit!19:00    otevření sálu
20:00    Böse Fuchs
21:00    OOMPH!
23:20    konec koncertu

 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant