News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Apocalyptica, Epica

26.10.2020 20:00

Event Details

POZOR! The Epic Apocalypse Tour kapel APOCALYPTICA a EPICA se přesouvá na jaro 2021!

S lítostí pokračujeme ve zprávách o přesunech plánovaných koncertů, kvůli coronavirové krizi. Další turné, kterého se to dotýká je velkolepé „The Epic Apocalypse Tour“, tedy ohromující spojení kapel APOCALYPTICA a EPICA. Jediný koncert pro ČR tohoto velkolepého turné se měl uskutečnit 26. října 2020 v BRNĚ, hale Vodova! Nicméně, stejně jako mnohé další zahraniční kapely, ani APOCALYPTICA a EPICA nechtějí vás, fanoušky, lidi okolo a ani sebe vystavovat zdravotním rizikům a také omezením, které by se musely na koncertech dodržovat, nehledě na problémové cestování mezi jednotlivými státy, a tak přesouvají v dobré víře, celé své Evropské turné na jaro 2021! Nový termín pro BRNO, Halu Vodova je dán! Je to 12. 3. 2021! Přepište si jen datum ve svých diářích a těšte se! Čeká na vás spousta nových skladeb v nové, působivé produkci, plné speciálních efektů a pyra, a to vše v opravdu krásném stage designu! Bude to něco speciálního, bude to vzrušující a jistě velmi emotivní, až se zase po dlouhé době všichni fanoušci kapel APOCALYPTICA a EPICA sejdou a ve zdraví a naplno si užijí tento jejich mega koncert! 

APOCALYPTICA, EPICA a WHEEL na svém „The Epic Apocalypse Tour 2021“ 12. 3. 2021, BRNO, hala Vodova!

Již zakoupené vstupenky na koncert zůstávají v platnosti i na nový termín!

 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Children older than 3 need their own ticket. Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Ticket = wristband. With it you can leave and re-enter the venue at any anytime. Once you take it off or lose it, you will not be able to re-enter the venue! All persons without wristband on hand will be immediately taken out!
 • Ticket for wristband exchange will take place at entrance to venue.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and festival atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 50 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the festival shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in festival shop.
 • The only currency valid within the festival area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in festival area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).