News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Apocalyptica, Epica

12.03.2021 20:00

Event Details

POZOR! The Epic Apocalypse Tour kapel APOCALYPTICA a EPICA se přesouvá na leden 2022!


Covid-19 se rozhodl nás nadále testovat a zkoušet, jak silní a vytrvalí jsme v naší trpělivosti, lásce k muzice a zejména živým koncertům, jejichž atmosféra je nenahraditelná. Další velké a velmi očekávané turné oblíbených kapel APOCALYPTICA a EPICA mění letopočet v názvu na „The Epic Apocalypse Tour 2022“. Kapely APOCALYPTICA a EPICA se rozhodly svým dlouho připravovaným velkolepým turné po Evropě nový rok 2022 tak trochu otevřít, neboť odstartuje již 6. 1. 2022 v Německu a k nám, do BRNA, haly Vodova, dorazí už 12. 1. 2022!


Všichni pevně věříme, že rok 2022 už neponese ani stopu po viru a všechen strach, nejistoty a s tím spojená bezpečnostní opatření a nařízení se stanou jen záznamem do budoucích knih dějepisu.


Ani jedna z kapel však v této komplikované době nezahálí a připravují pro vás, fanoušky nové hudební materiály a produkci koncertů, která vám vyrazí dech! Holandští symfoničtí metaloví králové EPICA velmi slibně připravují vydání své nové desky „Omega“ na 26. únor 2021 a i speciální host turné, kapela WHEEL chystá novou desku „Resident Human“, která má vyjít 26. března 2021!


Jednoznačně nás čeká spousta nových live zážitků ve zbrusu nové, působivé produkci, plné speciálních efektů a pyra, a to vše v dechberoucím stage designu! Bude to hodně emotivní start do nového roku 2022, plný lidské sounáležitosti a nadšení z plného návratu do života!  Zůstaňte zdrávi, přeplánujte si výlet do BRNA, na koncert APOCALYPTICA, EPICA, WHEEL na 12. 1. 2022 a těšte se!


Již zakoupené vstupenky na koncert zůstávají v platnosti i na nový termín! • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant