News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Rose Tattoo

06.03.2020 19:00 (
)

Event Details

Rock'n'rollová partička ROSE TATTOO se vrací do Evropy, aby oslavila 40.výročí svého kultovního alba! V březnu se zastaví také v Praze!

All I need is a Rock 'n' Roll band and somewhere new to play“ je úryvek prvního songu "Rock 'n' Roll Outlaw" na debutovém albu australských Rose Tattoo.

Dnes, o více než 40 let později jsou songy kapely i toto legendární album, a hlavně nadšení z hraní na podiích stále silné a díky nejvěrnějším příznivcům pořád mohou stát na předních evropských scénách!

V roce 1976 položily tyto ikony hard rocku základ pro svou kariéru, která si už dnes skutečně zaslouží atribut „legendární“.

Ve svých počátcích prošla kapela radikálními personálními proměnami a se změnami ve složení se kapela potýkala i později během svého působení. V roce 1987 se pak kapela ROSE TATTOO na více než deset let rozpoustila, s krátkou přestávkou v roce 1993, kdy vyrazili s Guns N' Roses na australské turné.

K obnovení kapely, které je často přirovnáváno jako vzkříšení Fenixe z popela Rock 'n' Rollu, došlo v roce 1998 a trvá až dodnes.

Speciální kombinace Rock'n' Rollu, Blues, Punku a Heavy Metalu v kombinaci s čistou energií, kterou Rose Tattoo přináší, dodnes oslovuje širokou škálu diváků.

Basista Mark Evans, rytmický kytarista Bob Spencer, typická klouzavá kytara Dai Pritcharda a samozřejmě legendární Angry Anderson jsou dnes motorem, který pohání kapelu, ať už jsou kdekoliv.

Na jaře 2020 se kapela ROSE TATTOO se vrací do Evropy, aby oslavila jubilejní čtyřicítku svého kultovního alba, kde nebudou chybět známé hity "Bad Boy for Love, "The Butcher and fast Eddy", "Nice Boys" or – a samozřejmě – “Rock 'n' Roll Outlaw". Slavit tuto významnou dekádu přijedou ROSE TATTOO se svými fanoušky také k nám a to 6. března do pražského klubu Palác Akropolis.

Tak buďte u toho!


 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Children older than 3 need their own ticket. Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Ticket = wristband. With it you can leave and re-enter the venue at any anytime. Once you take it off or lose it, you will not be able to re-enter the venue! All persons without wristband on hand will be immediately taken out!
 • Ticket for wristband exchange will take place at entrance to venue.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and festival atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 50 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the festival shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in festival shop.
 • The only currency valid within the festival area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in festival area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).