News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

MTV Headbangers Ball Tour 2022

26.11.2022 19:00

Event Details


Čtvrtá kapela turné MTV HEADBANGER'S BALL TOUR 2022 je potvrzena! Angličané XENTRIX! V listopadu ve ZLÍNĚ!


VIO-LENCE, XENTRIX, WHIPLAH, ARTILLERY – 26. 11. 2022, ZLÍN, Masters of Rock Café


"Triple Thrash Treat" aneb tři tvrdá thrash komba v řadě. I tak by se dala nazvat tato tour s kapelami VIO-LENCE, WHIPLASH a ARTILLERY. XENTRIX z Velké Británie dokonce nyní mění letošní MTV Headbanger's Ball ve čtyřnásobnou thrashovou lahůdku.


VIO-LENCE ze San Francisca v Kalifornii pocházejí z druhé vlny Bay Area Thrashers 80. Let. Z této kapely vyšel např. Robert Flynn, který po svém odchodu založil MACHINE HEAD. VIO-LENCE jsou známí pro svůj agresivní Thrash Metal bez jakýchkoli technických triků. Thrash, tak ryzí, jak Thrash jen může být. Bez kudrlinek, bez pozlátek! Kapela, která definovala žánr alby jako jsou „Eternal Nightmare“, „Oppressing The Masses“ a „Nothing To Gain“. Nyní jsou zpět s brilantním novým singlem "Flesh From Bone" a brzy s EP "Let The World Burn". Prostě perfektní headliner!


XENTRIX vydali své první album "Shattered Existence" v roce 1989. Následoval známý singl "Ghostbusters" a úspěšné album "For These Advantage". Album „Kin“ vyšlo v roce 1992. Poté se kapela s několika krátkými přestávkami rozpadla.  Znovu se dala dohromady v roce 2013, kdy si zahrála na Bloodstock festivalu v UK a také pár koncertů s Overkill a Kreator. Od té doby už kapela dělá je to, co miluje nejvíc - hraje a užívá si živá show!


WHIPLASH sice pocházejí z New Jersey, ale nemají absolutně nic společného se zvukem Bon Jovi. Tito thrasheři nastavili metalové standardy v 80. letech a úspěšně pokračovali letech 90. Už jen název alba z roku 1998 „Thrashback“ mluví sám za sebe. Nyní je opět čas na „thrashback“, kdy na pódium vyrazí ve své vysoce výkonné sestavě power tria.


Kapela ARTILLERY z Kodaně obohacuje line-up svým vlastním, evropským způsobem. Stejně jako ostatní, byla kapela založena v 80. letech. Pojmenovali se podle písně metalové legendy TANK „Heavy Artillery“ a rovněž patří do ranku Thrash metalu! Thrash s infuzí Power Metalu, který významným způsobem zrychluje srdeční frekvenci, zejména v srdci Thrashera. Nazývá se Dánským dynamitem! Takže kdo jste slabí na srdce, opatrně!


MTV HEADBANGER´S BALL Tour 2022! 26. 11. 2022 to bude ve ZLÍNĚ, Masters of Rock Café jedna velká, divoká metalová jízda! Bylo by dobré zajistit si své místo včas!


18:30    otevření sálu    
19:30 - 20:15    ARTILLERY
20:30 - 21:20    WHIPLASH
21:35 - 22:30    XENTRIX
22:45 - 24:00    VIO-LENCE
Změna programu vyhrazena!

 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant