News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Dirkschneider

01.03.2025 19:00 (
)

Event Details

DIRKSCHNEIDER příští rok oslaví 40. výročí alba „Balls To The Wall“ na evropském turné! Live v březnu v PRAZE!

DIRKSCHNEIDER. To je jméno, které znamená mnohem víc než jen pouhou druhou inkarnaci kapely U.D.O., kapely mistra a metalové legendy Udo Dirkschneidera. V této podobě kvintet vzdává hold celé hudební historii svého ikonického zpěváka. Jako skladatel, a dokonce zakladatel, byl Udo, v 70. letech, jednou z hlavních postav úspěšného příběhu ACCEPT. Baskytarista Peter Baltes, nejnovější člen U.D.O. / DIRKSCHNEIDER bandy se také hodně podílel na tvorbě ACCEPT. Během jejich společného působení v ACCEPT, vznikla metalovou scénu definující a slavná deska „Balls To The Wall“.


Na oslavu 40. výročí vydání tohoto kultovního alba vyrazí DIRSKCHNEIDER příští jaro na rozsáhlé evropské turné! U nás bude mít toto turné jen jednu zastávku! V PRAZE, klubu SaSaZu – 1. března 2025!

"Balls To The Wall" by byl výstižný popis pro pódiovou přítomnost kapely, kterou završuje bubenický 'hodinový stroj' Sven Dirkschneider a talentované kytarové duo, Andrey Smirnov a Fabian "Dee" Dammers. Kapela DIRKSCHNEIDER nechce nechat jubilejní, 40. výročí nejznámějšího a nejprodávanějšího alba ACCEPT (vyšlo 1983) bez povšimnutí, a tak, sice s malým zpožděním, ale přece…vyrazí z kraje roku 2025 na toto slavnostní turné po celé Evropě!


Udo se na turné moc těší: "Opravdu se nemůžu dočkat, až znovu opráším toto ultimátní úspěšné album mé skupiny ACCEPT. Završeno sdílením na pódiu s Peterem Baltesem, předvedením "Balls To The Wall" v plném rozsahu pro vás všechny. Bude to určitě jeden z největších vrcholů mé kariéry!"


Jako by 45 minut „Balls To The Wall“ – obsahující kultovní skladby, jako je jeho titulní píseň „London Leatherboys“, „Love Child“ nebo závěrečná balada „Winterdreams“ – k oslavě nestačilo, DIRKSCHNEIDER do setlistu přidá i další hudební překvapení a přijede se zbrusu novou pódiovou produkcí!


Vše bude dokonale připraveno na toto krásné, 40. výročí nepopiratelného milníku ACCEPT! Metalová noc 1.3.2025 v PRAZE - SaSaZu, bude nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo, stejně jako Udo sám, nosí metal ve svém srdci!

 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant