News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Ostrava v Plamenech 2024

03.08.2024 12:00 (
)

Event Details

OSTRAVA V PLAMENECH 2024

Mezi gratulanty na 10. narozeninách Ostravy v plamenech budou BEAST IN BLACK


Ostrava v Plamenech přinese nezapomenutelný hudební zážitek k oslavě svého 10. výročí. Na pódiu se totiž objeví finská heavy metalová kapela BEAST IN BLACK, slibující velkolepou show a energické vystoupení.

Kapela Beast in Black, která se stala v metalovém světě známou svými epickými skladbami a silným scénickým představením, dorazí do Ostravy s nadšením, aby představila svou hudbu fanouškům v Ostravě vůbec poprvé. Jejich premiérový koncert v Ostravě slibuje nejen zvukovou explozi, ale také vizuální podívanou plnou efektů všeho druhu.

Beast in Black vznikli v roce 2015. Jejich hudba spojuje prvky heavy metalu s power metalem, symfonickým metalem a elektronickými prvky. Skupina se těší mezinárodnímu uznání a dosáhla mnoha významných úspěchů:

"Berserker" (2017): Debutové album "Berserker" bylo vydáno v roce 2017 a okamžitě získalo pozornost fanoušků heavy metalu po celém světě. Obsahuje hity jako "Blind and Frozen" a "Beast in Black."

"From Hell with Love" (2019): Následující album "From Hell with Love" bylo vydáno v roce 2019 a posunulo kapelu ještě dál. Album obsahuje singl s názvem "Sweet True Lies" a získalo pozitivní ohlasy kritiků i fanoušků.

„Dark connection" (2021): prozatím posledním albem z produkce této kapely je „Dark connection“ hitové od začátku až do konce. Za všechny jmenujme např. „Blade runner“ nebo „HIghway to Mars“.

Světový úspěch BEAST IN BLACK svědčí o tom, že heavy metal má stále silné postavení na hudební scéně a že nové skupiny mohou oslovit široké publikum svou energií a originalitou.

Festival Ostrava v Plamenech potvrzuje fakt, že je významnou událostí pro nové hudební objevy a vzrušující setkání s umělci, kteří přinášejí radost svou jedinečnou hudbu. Fanoušci a návštěvníci mohou očekávat, že jubilejní ročník festivalu přinese nesmazatelné vzpomínky a hudbu, kterou budou nosit s sebou ještě dlouho.

Vedle BEAST IN BLACK uvidíme legendárního PHILLA CAMPBELLA z Motörhead s Bastard Sons, stále populárnější MOLYBARON (Irsko/Francie), BLAX (Itálie), Adams Parade (Austrálie), Merkúr (Island), Amalgama (ČR/Nizozemí/Ukrajina) a českým zástupcem budou Forrest Jump.

To největší hudební překvapení teprve přijde. Slavíme desáté narozeniny, a tak to chce i nějaké pořádné překvápko.


 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant