News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Exodus

06.06.2023 20:00

Event Details

ZRUŠENO!

EXODUS ruší z rodinných důvodů své plánované Evropské turné! Do OSTRAVY v červnu tedy nedorazí!


EXODUS – 6. 6. 2023 – OSTRAVA, Garage – ZRUŠENO!


Američtí mistři thrash metalu EXODUS měli každým dnem vyrazit na své evropské turné, a 6. června zahrát také u nás, v OSTRAVĚ, klubu Garage. Leč, nestane se tak! Evropské turné je ZRUŠENO! Jak možná někteří z vás už vědí, bratra kytaristy Garyho Holta srazil v Itálii taxík a nyní čeká na operaci. Jeho stav je vážný, a tak za ním Gary se svou manželkou neprodleně odletěli, aby tam na vše nebyl sám. Starost o rodinu je krásná a pochopitelná a nezbývá než popřát Garymu a jeho rodině klidnější dny a rychlé zotavení bratra.


Prohlášení kapely: „Všem našim přátelům a fanouškům v Evropě….S velmi těžkým srdcem bude muset být náš nadcházející evropský běh, který začíná příští týden, bohužel zrušen. Jak už mnoho z vás ví, během minulého týdne se našemu bratrovi Garymu Holtovi stala nešťastná událost, která se stala jeho bratrovi v Itálii, což mělo za následek, že Gary a jeho žena museli nečekaně odletět, aby se postarali o situaci. Jsme rodinně orientovaná kapela a rodina bude u Exodu vždy na prvním místě. Doufáme, že všichni rozumíte okolnostem. V tuto chvíli se Gary potřebuje starat o svou rodinu. Není to to, co jsme chtěli, protože jsme se všichni těšili, že přijedeme hrát pro vás všechny, skvělé evropské fanoušky, kteří tuto kapelu podporují posledních 40 let. Ale nebojte se, Evropo, Exodus se vrátí! Děkujeme všem za pochopení, máme vás rádi a vážíme si každého z vás. Zetro“Všechny zakoupené vstupenky můžete vracet v místě jejich zakoupení, nejpozději však do konce června 2023! • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant