News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

THE AUSTRALIAN PINK FLOYD SHOW

05.03.2023 19:00

Event Details

Velkolepá show THE AUSTRALIAN PINK FLOYD SHOW se vrací do OSTRAVY! Těšte se na březen 2023!

THE AUSTRALIAN PINK FLOYD SHOW – OSTRAVA, OSTRAVAR ARÉNA, 5. 3. 2023

Přes 4 miliony prodaných vstupenek po celém světě, označení „Zlatý standard“ nebo „Králové žánru“, přední, a dozajista největší show svého druhu, to je proslulá podívaná THE AUSTRALIAN PINK FLOYD SHOW!  

Tato kritikou uznávaná, unikátní show, už přes 30 let předvádí hudbu PINK FLOYD a svou dokonalostí ohromuje publikum po celém světě.  

“Vždy se snažíme reprodukovat kompletní zážitek z Pink Floyd a přinášet hudbu stale novému publiku. Koncert zahrnuje I ohromující světelnou a laserovou show, video animace, nejmodernější technologii, LED obrazovky s vysokým rozlišením a další speciální efekty. Navíc, ve skutečném stylu Pink Floyd, zde uvidíte několik obrovských nafukovacích kuriozit včetně obřího prasete nebo našeho vlastního jedinečného růžového klokana” přibližují svoji show sami TAPFS.

THE AUSTRALIAN PINK FLOYD SHOW je často popisována jako mnohem více než jen tribute kapela. Je to první tribute show Pink Floyd, kterému se podařilo tento koncept přenést do obřích arén celého světa. Kapela už vyprodala haly po celé Evropě, Velké Británii, Americe, Kanadě, Jižní Americe i v Rusku.

Nyní se tento fenomén po 3 letech vrací i k nám do ČR, do Ostravské OSTRAVAR ARÉNY, aby potěšil nejen svou stálou fanouškovskou základnu u nás, ale představil se i dalším nadšencům z hudby legendárních Pink Floyd.  Je čas znovu zazářit, a tak je tady nové truné “The Dark Side of the Moon”!

Toto turné oslaví 50. výročí osmého studiového alba Pink Floyd a přinese na pódium písně, které tolik znamenají pro fanoušky Pink Floyd. “The Dark Side of the Moon”, je deska, původně vydaná v březnu 1973 a patří mezi nejoceňovanější nahrávky v historii.  Jde o bezesporu nejúspěšnější desku Pink Floyd a jedno z nejprodávanějších alb vůbec. THE AUSTRALIAN PINK FLOYD SHOW představí tuto desku v první polovině představení, a druhá polovina bude patřit výběru dalších ikonických skladeb Pink Floyd.
 
Na tomto turné zazní hudba Pink Floyd z každého jejich období a TAPFS vám tak opět svým doknalým způsobem předají dědictví Barretta, Waterse, Gilmoura, Wrighta & Masona v krásné show, která vzdává upřímnou a skutečnou poctu legendárním Pink Floyd.

Nenechte si tuto hudební událost ujít! Prodej vstupenek právě odstartoval!

Objednávejte na těchto stránkách nebo v síti Ticketportal.

18:00 otevření haly
19:00 - 20:00    1. část koncertu
20:00 – 20:20    přestávka
20:20 – 21:30    2. část koncertu

 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant