News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Serious Black

11.02.2022 20:00

Event Details

Melodic power metaloví SERIOUS BLACK přesouvají své turné na konec letošního roku! Koncert z PRAHY se přesouvá do ZLÍNA, na ZIMNÍ MASTERS OF ROCK 2022!


To, že pandemie coronaviru nedovoluje kapele SERIOUS BLACK uskutečnit své dlouho plánované „Kings Today Tour“ není v současné chvíli snad ani žádným velkým překvapením. Naštěstí, díky velké píli managementu kapely, se celé turné podařilo ještě jednou a tentokrát už snad naposled přeplánovat a přesunout ho na letošní listopad a prosinec.  


Pro české fanoušky je tady však malá změna!


Koncert SERIOUS BLACK se neuskuteční v PRAZE, ale ve ZLÍNĚ, sportovní hale Datart, kde na začátku prosince, přesně 3.12., vystoupí jako jedna z hvězd ZIMNÍHO MASTERS OF ROCK festivalu! Vynikající zprávou pro všechny fanoušky je, že všechny zakoupené vstupenky na pražský koncert SERIOUS BLACK zůstávají platné a budete je moci využít jako vstupenku právě na ZIMNÍ „MASTERS“! Komu by se to snad nehodilo, může vstupenky vrátit v místě jejich zakoupení, a to nejpozději do konce měsíce února 2022!


Speciální hosté turné budou potvrzeni později!


Vyjádření kapely: „Vážení fanoušci a přátelé metalové hudby, opravdu jsme udělali maximum a bojovali až do konce, abychom alespoň odehráli naše plánovaná vystoupení. Současné rámcové podmínky to ale znemožňují. Např v Německu byla kapacita lidí v areálech navýšena, cateringové služby však byly naopak zcela zakázány. To znamená žádné jídlo ani pití pro fanoušky a žádný příjem pro promotéry. Proto se během posledního týdne rušilo více a více koncertních štací - prostě si nemohou dovolit otevírat dveře "jen tak pro zábavu". PROTO JSME NUCENI JEŠTĚ JEDNOU TURNÉ ODLOŽIT! Chceme poděkovat všem promotérům a naší rezervační agentuře - NineLives Entertrainment & All Access - za to, že našli nové termíny v tak krátké době a naši fanoušci tak nemusí vracet své zakoupené vstupenky. Všechny vstupenky zůstávají v platnosti! Ještě pár slov našim fanouškům: Jsme velmi rádi, že máme fanoušky, jako jste vy, a vrátíme se lepší a silnější než kdy předtím – jako úder hromu! Zůstaňte naladěni, rockujte ... uvidíme se na konci tohoto roku. Vaši SERIOUS BLACK“


Takže, jede se dál! O seriózní koncert SERIOUS BLACK nepřijdete!


 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant