News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

UDO

17.03.2022 20:00 (
)

Event Details

Heavy-metalový matador UDO zavítá na jaře s novou deskou „Game Over“ hned 3x do ČR!


UDO DIRKSCHNEIDER je jedním z mála nezničitelných originálů mezinárodní metalové scény. Na scéně se pohybuje již víc než 40 let a svým silným, jedinečným, nezaměnitelným hlasem vdechuje svým písním charakter, který trvá navěky. Se svou kapelou U.D.O. vydal minulý pátek nové album s názvem „Game Over“ a dnes oznamuje své „Game Over European Tour 2022“, které má v plánu i Českou republiku, a to hned se 3 koncerty!


17.3.2022 PLZEŇ, KD Šeříkovka
18.3.2022 ZLÍN, Masters of Rock Café
19.3.2022 OSTRAVA, Garage

Při psaní nových písní (nová deska má úctyhodných 16 songů) měl UDO v mysli spoustu aktuálních společenských problémů a v textech se to výrazně odráží. Pokud lidstvo nepřehodnotí několik aspektů, může to mít až fatální následky. Například v písni „Kids And Guns“, která je o zvýšeném prodeji zbraní a malé regulaci ve zbrojním průmyslu v USA, což také vede k vyššímu počtu případů násilí ze strany dětí a mladistvých. A to není všechno, jak vypovídají jen samotné názvy některých písni „Fear Detector“, „Holy Invaders“, „Prophecy“, „Empty Eyes“…atd.
Udo sám o tomto pokračování jeho úspěšné desky „Steelfactory“ (2018) říká: „Je to opravdu dobré album UDO. Bylo to poprvé, co jsme skládali společně se dvěma novými členy UDO (pozn. baskytarista Tilen Hudrap a kytarista Dee Dammers). Bylo to velmi zajímavé. Album obsahuje spoustu věcí, které budou možná trochu překvapivé, ale ne, neměníme styl, jen pár drobností je trochu jiných. Jak říkám, je to prostě hodně zajímavé“.


Udo je zkrátka absolutně nedostižný metalový srdcař, je neúnavný a stále pracuje na maximum, aby svým fanouškům dodal špičkovou metalovou muziku. V současné sestavě kapely U.D.O., kterou s ním tvoří jeho syn a bubeník Sven Dirkschneider, basák Hudrap a kytaristé Andrey Smirnov a Dammers, se na začátku března vydají na trasu, čítající neuvěřitelných 44 koncertů po celé Evropě.


Speciální hosté turné budou oznámeni brzy, ale vy už nyní můžete škrtat dny v kalendáři, a radovat se z toho, jak ten čas najednou plyne, když je na co se těšit…Famózní heavy-metalová show mistra UDO DIRKSCHNEIDERA s jeho kapelou U.D.O. v březnu 3x u nás, PLZEŇ, ZLÍN a OSTRAVA!


 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Children older than 3 need their own ticket. Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Ticket = wristband. With it you can leave and re-enter the venue at any anytime. Once you take it off or lose it, you will not be able to re-enter the venue! All persons without wristband on hand will be immediately taken out!
 • Ticket for wristband exchange will take place at entrance to venue.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 50 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant