News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Majestica

20.12.2022 20:00 (
)

Event Details

Plánovaný vánoční koncert Švédů MAJESTICA v PRAZE se ruší!

Duch Vánoc, kterého nám chtěli přijet letos konečně představit symphonic-power metaloví Švédové MAJESTICA v rámci svého „The Christmas Carol“ Tour v PRAZE, klubu Storm, 20.12.2022 se bohužel neukáže! Celé turné je ZRUŠENO!

Vyjádření kapely: „Ahoj všichni! S těžkým srdcem vám musíme oznámit, že turné “Christmas Carol Tour” je bohužel zrušeno. Hlavním důvodem je Tommyho plán turné se Sabaton. Nedávno byla přidána nová data a už to nelze obejít. Nedokážeme vyjádřit, jak moc nás to mrzí. Opravdu jsme se moc těšili na toto turné, na to, že si na cestách zahrajeme svou oblíbenou hudbu „Christmas Metal“ a setkáme se vámi se všemi, našimi milovanými příznivci kapely MAJESTICA a úžasnými lidmi v Evropě. Vždy se snažíme co nejlépe skloubit práci se Sabaton i Majestica, ale nedávno byly do turné Sabaton přidány nové termíny, které znemožňují odjet naše turné. Moc se omlouváme. Nedokážeme vyjádřit, jak jsme z toho smutní. Příběh Majestica a radost z vánoční nálady, o kterou jsme se s vámi všemi chtěli podělit, ale zdaleka nekončí a o Vánocích o nás ještě uslyšíte. Děkujeme, jste nejlepší fanoušci a příznivci Majestica na světě! A naposledy – je nám opravdu líto, že jsme vám museli přinést tyto špatné zprávy.“

Všechny zakoupené vstupenky můžete vracet v místě jejich zakoupení, nejpozději však do konce roku 2022!

Děkujeme vám všem za pochopení a přejeme krásné podzimní dny plné rocku a metalu! • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 50 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant