News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Imminence

20.02.2022 20:00 (
)

Event Details

IMMINENCE oznamují evropské turné, na kterém se zastaví také v únoru v PRAZE!


Moderní metalová kapela ze Švédska IMMINENCE vydala velmi uznávaný nový singl „Temptation“ a nejen s ním vyrazí na velká pódia po Evropě. Jejich plánované turné „IMMINENCE: LIVE IN CONCERT – EUROPE 2022“ čítá 19 koncertů po daleko větších halách, než pro ně bylo dosud obvyklé. Je to důkaz jejich slibně rostoucí popularity a bude znamenat další významný milník v životě této švédské pětky.


Kapela, v čele se zpěvákem a houslistou Eddiem Bergem, kytaristy Haraldem Barrettem a Alexem Arnoldssonem, bubeníkem Peterem Hanströmem a basistou Christianem Höijerem jsou připraveni se vrátit na pódia po téměř dvou letech ticha, které zapříčinila pandemie.


Po pozoruhodně úspěšném ohlášení exkluzivního akustického turné kapely „Live In Concert Halls“, který švédskému kvintetu přinesl přední umístění v oficiálních hitparádách Eventim jako jedeno z nejprodávanějších tour v Německu, se IMMINENCE ubírají trochu šokujícím nečekaným směrem. Bez výčitek svědomí, představili svou dosud nejtěžší a nejextrémnější skladbu v historii, doprovázenou největší video produkcí, jaká kdy byla k vidění u alternativní metalcore kapely. Jejich nový singl „Temptation“ zcela jasně ukazuje sílu kapely, se kterou je třeba počítat!


IMMINENCE jsou jednou z nejrychleji rostoucích a kapel na současné metalové scéně a jednou z nejslibnějších kapel ze Švédska.  Jejich tvorba je velmi různorodá, vzrušující a od svého vzniku roce 2010 neustále překvapuje! Ze Švédska s láskou, to je podtitul turné, na které se můžete těšit i vy, fanoušci v České republice!


IMMINENCE zahrají v PRAZE, MeetFactory, 20. 2. 2022! • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Children older than 3 need their own ticket. Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Ticket = wristband. With it you can leave and re-enter the venue at any anytime. Once you take it off or lose it, you will not be able to re-enter the venue! All persons without wristband on hand will be immediately taken out!
 • Ticket for wristband exchange will take place at entrance to venue.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and festival atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 50 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the festival shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in festival shop.
 • The only currency valid within the festival area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in festival area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).