News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Chris Bay

02.12.2022 20:00

Event Details

Chris BAY se se svým sólo projektem objeví v prosinci v PRAZE!


Chris BAY – PRAHA, klub 007 Strahov – 2.12.2022


Chris BAY je miláčkem českého rock-metalového publika. Dokazuje to pokaždé, když se zde na nějaké akci objeví. Ať už se svojí happy-metalovou kapelou FREEDOM CALL, nebo jako sólo umělec, jen se svou kytarou, svým charismatem a svým uměním dobývat srdce. Chris si svým přátelským přístupem k fanouškům a svojí příjemnou muzikou dokáže získat zástupy fanoušků ihned, co nastoupí na pódium a je jedno, je-li to na velkém festivalu, nebo na malém klubovém vystoupení.


Jednu takovou menší klubovku si Chris střihne i u nás, den před tím, než stane na velkém pódiu festivalu ZIMNÍ MASTERS OF ROCK 2022 ve ZLÍNĚ. Bude to v klubu 007 v PRAZE na Strahově, v pátek 2. prosince 2022!


Hudební sólo dráha Chrise BAYE zahrnuje skladby, které napsal a které se svým stylem příliš nehodí kapele FREEDOM CALL a skladby, které patří k pramenům hudební inspirace Chrise od začátku jeho hudební kariéry.  A jelikož je Chris velmi pracovitý, nápaditý a vysoce talentovaný umělec, takových skladeb je spousta. Řešením jsou sólo alba a sólo show. Chris do svých textů vkládá svou duši a zabývá se tématy jeho srdci blízkými. Jsou o zkušenostech, objevují se v nich nejen sluníčkové dny, ale i zamračené a temné chvilky. Avšak Chrisova vrozená optimistická povaha nakonec vždy prosvítí každý temný kout a jeho nevtíravý smysl pro humor zvítězí.


2. prosince 2022 budete mít v PRAZE na Strahově, v klubu 007 možnost dotknout se hvězdy! Nebo alespoň skoro. Chris vás zahřeje žárem svého talentu a příjemně a velmi zblízka se ponoříte do jeho silné a energické aury, která nabíjí vždy a všude, a to výhradně pozitivně! Stačí se zúčastnit!

19:00    otevření klubu

20:00    Chris BAY

 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant