News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Arch Enemy, Behemoth

15.10.2022 18:00

Event Details

ARCH ENEMY & BEHEMOTH odkládají své Evropské tour na podzim 2022!


Hromový útok na Evropu kapel ARCH ENEMY a BEHEMOTH „The European Siege“ je bohužel kvůli nadále probíhající globální situaci okolo coronaviru odložen. Dobrou zprávou je, že nové termíny jsou již potvrzeny, a tak se můžete začít připravovat a těšit hodně dopředu. Navíc obě tyto velké metalové hvězdy do té doby dokončí svá nová alba, takže můžete od obou umělců očekávat čerstvou ochutnávku zbrusu nové muziky.

 
Zakladatel a kytarista ARCH ENEMY Michael Amott říká: „Nikdo z toho není zklamán víc než my, to je zatraceně jisté. Ale je to tak a my se už těšíme, až se vrátíme v roce 2022! Zůstaňte zdraví a zůstaňte naladěni na metal!“


Frontman a kreativní vizionář Nergal skupiny BEHEMOTH souhlasí: „Jak říká Michael, je to tak - jdeme na to znovu v roce 2022! BEHEMOTH přijdou s novou hudbou a novými scénickými vylepšeními ... bude to podívaná, na kterou se vyplatí čekat. Takže, uvidíme se tam!“


Nový termín turné „The European Siege“ pro Českou republiku, PRAHU, TipSport Arenu je 15. 10. 2022!

Všechny již zakoupené lístky zůstávají v platnosti i na nový termín, proto je prosím uschovejte.


Celé turné si zachovává svoji podobu, a tak se nemění ani speciální hosté. Na turné s ARCH ENEMY a BEHEMOTH vyrazí jejich dlouholetí přátelé a metalová legenda CARCASS a celou show zahájí žhaví gothic-metaloví nováčci UNTO OTHERS (dříve známí jako Idle Hands).


Přepište si nový termín koncertu ARCH ENEMY a BEHEMOTH ve svých diářích na 15. října 2022 a pojďme se na to dívat z té lepší stránky, bude to sice za delší dobu, ale bude to ještě větší, bombastičtější a silnější zážitek.17:30 otevření haly
18:10 - 18:40 Unto Others
18:55 - 19:40 Carcass
20:10 - 21:20 Behemoth
21:50 - 23:00 Arch Enemy  

UPOZORNĚNÍ: Pro vstup do sektoru „Stání před pódiem“ použijte vchod č. 31!


 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant