News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Anneke Van Giersbergen

04.11.2022 20:00

Event Details

Populární Holanďanka ANNEKE VAN GIERSBERGEN zahraje v rámci svého akustického sólo tour na podzim ve ZLÍNĚ!


„The Darkest Skies Are The Brightest“ (2021) to je název nejnovějšího, už 23. alba pilné a stále usměvavé zpěvačky, skladatelky, kytaristky a klavíristky – ANNEKE VAN GIERSBERGEN. Toto album je vynikající a dokazuje jediné, ANNEKE stále úspěšně vzdoruje jakémukoli žánrovému zaškatulkování a omezení.
A jelikož jde o vskutku velmi příjemné album, nenechá si jej Anneke jen pro sebe a představí ho světu. V rámci svého turné “Darkest Skies Acoustic Tour 2022“ se zastaví i na jediném koncertě pro ČR, ve ZLÍNĚ, Masters Of Rock Café – 4.11.2022!


ANNEKE je známá především svým dlouholetým působením v roli frontmanky melancholic-metalové kapely THE GATHERING, ale už v té době se dokázala prosazovat i sama a dokázala úspěšně nastartovat svou sólo kariéru. Spolupracovala s kanadským metalovým géniem Devinem Townsendem a svůj klidný, ale velmi silný hlas propůjčila i takovým hvězdám jako jsou Anathema, islanská folková kapela Árstíðir, Within Temptation, Ayreon Arjena Lucassena, Amorphis nebo prog legendě Johnu Wettonovi.


Album „Everything is Changing“ z roku 2012 pak znamenalo jakýsi milník v sólové kariéře Anneke. Toto album vyšlo jako úplně první pod jejím vlastním jménem a hned získalo dvě nominace na Edisonovu cenu – nejprestižnější holandskou hudební cenu – v kategoriích „Nejlepší umělkyně“ a „Nejlepší album“.
V roce 2015 vydali Anneke van Giersbergen a Arjen Lucassen (Ayreon) své společné album „The Diary“ pod názvem THE GENTLE STORM.


V říjnu 2017 pak skupina, založená samotnou Anneke, progresivní metaloví VUUR vydali své očekávané debutové album „In This Moment We Are Free – Cities“ a to vstoupilo do nizozemské Top 100 alb na druhé místo, což je vůbec nejvyšší umístění v žebříčku Anneke.


ANNEKE je nepředvídatelná, pracovitá a stále pohodová. Svým novým albem opět všechny překvapila a vyrazila jim dech. Teď máte i vy příležitost nechat se jí polapit, překvapit a naplno si vychutnat její umění, a hlavně pocítit na vlastní kůži ty příjemné vibrace, které dokáže publiku vždy předat.


ANNEKE VAN BIERSBERGEN, akusticky – 4.11.2022, ZLÍN, Masters of Rock Café19:00    otevření sálu
20:00 – 21:30    ANNEKE

 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant