News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Twilight Force

08.10.2021 20:00 (
)

Event Details

POZOR! Turné švédských metalových rytířů TWILIGHT FORCE se přesouvá na podzim 2021!


Ani rytíři ve svých nedobytných brněních nemohou zastavit protivníka z řad virů. A tak se turné švédských metalových bojovníků TWILIGHT FORCE nazvané „Magical Mystical Tour“ přesouvá na podzim příštího roku. Nový termín koncertu pro PRAHU, klub Nová Chmelnice je potvrzen! TWILIGHT FORCE vám zde povypráví svůj dobrodružný příběh „Dawn Of The Dragonstar“ v pátek 8. 10. 2021! A snad se objeví také i ohnivý drak!

Speciální hosté koncertu:

CYHRA – švédská heavymetalová supergrupa, kterou založili v roce 2017 zpěvák Joacim „Jake E“ Lundberg (ex-Amaranthe), kytarista Jesper Strömblad (ex-In Flames), německý bubeník Alex Landenburg (ex-Annihilator, ex-Axxis, Kamelot) a finský kytarista Euge Valovirta (ex-Shining). Klukům se parádně podařilo vymanit se ze zajetých kolejí svých bývalých kapel a vytvořili svůj osobitý a zcela unikátní styl, který se ani nedá jednoduše zaškatulkovat do nějakého metalového subžánru. Kapela vydala v roce 2019 svou druhou desku „No Halos In Hell“, která je plná velmi chytlavých melodií, co vám vydrží v hlavě ještě dlouho po skončení koncertu! Pandemie však znemožnila představit vám tuto jejich novou desku live, a tak se připravte na to, že to udělají na tomto turné! A bude to pecka! Máte se na co těšit!


SILVER BULLET – stateční rytíři z Finska a vynikající spojenci do každého boje. Se svým aktuálním albem „Mooncult“ a se zbrusu novým zpěvákem Brunem Proveschim se neohroženě staví do první linie obrany proti silám temnoty!

Nezbývá než zajít do zbrojnice, zkontrolovat, zda zbraně za dobu pandemie nezrezly, oprášit z nich pavučiny a nabrousit! Čeká vás skvělá bitva s velkými příběhy! 8. 10. 2021 v PRAZE, klubu Nová Chmelnice.


Již dříve zakoupené vstupenky na koncert zůstávají v platnosti i na nový termín! • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Children older than 3 need their own ticket. Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Ticket = wristband. With it you can leave and re-enter the venue at any anytime. Once you take it off or lose it, you will not be able to re-enter the venue! All persons without wristband on hand will be immediately taken out!
 • Ticket for wristband exchange will take place at entrance to venue.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and festival atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 50 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the festival shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in festival shop.
 • The only currency valid within the festival area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in festival area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).