News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Korpiklaani, Equilibrium

18.10.2021 17:30

Event Details

POZOR! KORPIKLAANI ruší celé své „Majestic European Tour 2021“, které mělo i 2 zastávky v ČR! Zároveň oznamujeme, že KORPIKLAANI budou jednou z hvězd ZIMNÍHO MASTERS OF ROCK, takže o vystoupení finských oblíbenců v Česku nepřijdete!


Finské folk-metalové superstars KORPIKLAANI, německá Pagan-metalová legenda EQUILIBRIUM, folk-ambient kapela NYTT LAND z Ruska a frontman skupiny KORPIKLAANI Jonne Järvelä s vlastním sólovým projektem JONNE, to je skvělá sestava „Majestic European Tour 2021“, na kterou jsme se těšili 18.10.2021 v PRAZE, Roxy a 22.10.2021 ve ZLÍNĚ, Masters of Rock Café.


Doba je však taková, jaká je, nepřející turné kapel, které mají projíždět různými zeměmi Evropy, a navíc v každé zemi jsou různé restrikce pro konaní koncertů. KORPIKLAANI dlouho tuto svou cestu zvažovali, ale nakonec se rozhodli vše zcela zrušit!


Vyjádření kapely: „Holky a kluci, čekali jsme tak dlouho, jak jsme jen mohli, ale nedá se nic dělat, a nakonec jsme se rozhodli celé turné zrušit. Je to zkrátka příliš velké riziko, a pokud by někdo na turné dostal Covida, turné by i tak skončilo. Mnoho měst má různá omezení a my nevíme, kdy a jaká nová přijdou. Rozhodli jsme se, že už toto turné nebudeme znovu plánovat, protože jsme už začali pracovat na něčem novém. Ohledně vrácení peněz za vstupenky se prosím obraťte na svou ticketingovou společnost nebo na místního promotéra, anebo si ho nechte na někdy později. Vrátíme se s novými plány.“Nicméně, tento energií nabitý lesní klan Českou republiku letos na podzim o své show nepřipraví zcela! KORPIKLAANI dorazí na exklusivní show na ZIMNÍ MASTERS OF ROCK do ZLÍNA, kde vystoupí 27.11.2021 ve sportovní Hale Datart. Berte to, milí fans, jako malou satisfakci za zrušené evropské turné, které kapele teď nedávají smysl. Navíc přicházíme k fanouškům KORPIKLAANI s výhodnou nabídkou. Již zakoupené vstupenky na samostatné koncerty KORPIKLAANI v PRAZE a ZLÍNĚ lze uplatnit jako vstupenku na ZIMNÍ MASTERS OF ROCK, kde je kapela jednou z hlavních hvězd!


Pokud vám tato záměna nevyhovuje, můžete zakoupené vstupenky vracet v místě, kde jste si je zakoupili. Děkujeme za pochopení.
 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 50 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant