News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Lordi

23.04.2024 19:00

Event Details

Finská posádka monster LORDI vyrazí na jaře 2024 na Evropské turné k nové desce! V dubnu se představí na dvou koncertech i v ČR!

Slavní metaloví strašáci LORDI zase kují pikle! Ještě nestihla pořádně vychladnout jejich letošní chytlavá novinka „Screem Writers Guild“, ještě se z ní stále bizarně kouří a už se proslýchá, že další deska už se piklí. Vyklubat na svět by se měla právě na jaře 2024 a ještě horká bude představována naživo po Evropě! U nás, v ČR, hned na dvou místech!


22. dubna 2024 v PRAZE, Klubu Roxy a 23. dubna 2024 v OSTRAVĚ, klubu Garage!

Speciálními hosty turné jsou kapely ALL FOR METAL a CRIMSON VEIL.


Mr. Lordi neumí odpočívat a neustále představuje ve svém vlastním horrorovém cirkuse nové a nové stále hlasitější a zuřivější kousky!


Tento charismatický zpívající šéf skupiny LORDI vás nenechá odpočinout od svých hlubokých a temných nápadů a myšlenek a opět vás vezme s sebou na nová, jeho oblíbená, děsivě krásná místa, kde uslyšíte démonické, hymnické melodie naplněné jeho lehkým vtipem a jemnými slovními hříčkami. Čekejte další originální metalové vyprávění „příběhů z hrobky“ mistra Lordiho a jeho pokřivené party!


LORDI to už zdaleka není jen hit „Hard Rock Hallelujah“! Svou pracovitostí a osobitým šarmem se probojovali do světla reflektorů po celé Evropě! Každá jejich show je jiná a každá nezapomenutelná, a to nejen díky stále propracovanějším kostýmům! Nakonec, je to sám pan Lordi, kdo ručně navrhuje a vyrábí kompletní LORDIho šatník, a každý večer mu zabere více než 3 hodiny, než se promění v legendárního monster-mana, který opět hraje hlavní roli v dalším pokračování tohoto metalového trháku!

18:30    otevření klubu
19:00 – 19:30    Crimson Veil
19:45 – 20:30    All For Metal
21:00 – 23:00    LORDI


 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant