News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Accept

17.11.2024 19:00 (
)

Event Details

Němečtí heavy-metaloví titáni ACCEPT vystoupí v rámci evropského turné k nové desce v listopadu v PRAZE!

Legendární ACCEPT jedou na plné obrátky! Na konci dubna vydali své nové, již sedmnácté´, velmi úspěšné album „Humanoid“, které se stalo i u nás, deskou měsíce května podle magazínu Spark! ACCEPTi momentálně s obrovským nasazením představují toto nové album na svém jiho-americkém turné a v létě pak navštíví ty nejprestižnější letní festivaly, mezi něž se řadí i jubilejní, 20. ročník vizovického MASTERS OF ROCK! Na podzim pak vyrazí na rozsáhlé evropské turné, čítající víc jak 20 koncertů, a které naštěstí nemine ani českou republiku!

17. listopadu 2024 dorazí toto turné ACCEPT i do PRAHY, do klubu SaSaZu!

Nové album „Humanoid“ produkoval slavný Andy Sneap (Judas Priest, Amon Amarth, Testament, Saxon, atd.), v jeho Backstage Recording Studios Ltd. A už nyní se dá říct, že jde o další obrovský hudební počin světové metalové extratřídy! ACCEPT jsou nezpochybnitelným pilířem klasického heavy-metalu pro celé generace posluchačů, jejichž řady s nástupem digitálního věku ještě mnohonásobně narostly!

17. studiové album ACCEPT není koncepčním albem, ale je to přímo elektrizující klasicky heavy-metalový, velmi vydařený počin, který cílí na hlavu, srdce, střeva a... ano, i na koule! Svůj názor si udělejte sami…příležitost máte, třeba právě 17. listopadu 2024 v PRAZE, klubu SaSaZu!

Speciálním hostem turné je excelentní britský umělec PHIL CAMPBELL a jeho kapela PHIL CAMPBELL AND THE BASTARD SONS!


Wolf Hoffmann na turné: "Jsme velmi nadšení, že vyrazíme na turné s Rock'n'rollovou rodinou Campbell. Je v nich tolik energie a talentu, vždy rádi sdílíme pódium s touto kapelou. Opravdu se těšíme na oslavu skutečného metalu s našimi fanoušky a Phil Campbell a The Bastard Sons!"
Phil Campbell dodává: „Opravdu se těšíme, až se koncem tohoto roku rozjedeme s Accepty. Pořiďte si lístky a vezměte si špunty do uší, protože to bude pekelné turné!"

Fantastičtí ACCEPT a PHIL CAMPBELL AND THE BASTARD SONS – 17. listopadu 2024 v PRAZE, SaSaZu! • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant