News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Phil Campbell and The Bastard Sons

04.10.2023 20:00

Event Details

Rock´n´Roll bude znít v říjnu PRAHOU! PHIL CAMPBELL AN THE BASTARDS SONS oznamují turné k nové desce!


PHIL CAMPBELL AND THE BASTARD SONS, Fury – 4. 10. 2023, PRAHA, Storm


PHIL CAMPBELL AND BASTARD SONS je původně vedlejší projekt posledních pár let slavných MOTÖRHEAD. V čele s jedním z nejrespektovanějších světových kytaristů žánru začala kapela koncertovat v roce 2017 poháněna obrovskou dávkou dobré vůle, energie a se spoustou povedených coververzí MOTÖRHEAD. Poté, v roce 2018 vydali své vlastní debutové album „The Age of Absurdity“ a projekt tak rozkvetl v opravdu velkou kapelu. Druhé album „We´re The Bastards“ bylo ještě lepší a bouřlivější. Nyní kapela oznamuje vydání svého již třetího alba „Kings Of The Asylum“ se kterým už letos na podzim zválcují Evropu!


Jednou zastávkou je i PRAHA, klub Storm – 4. října 2023!


Krátce poté, co kapela v lednu 2022 oznámila světu nábor nového výkonného zpěváka Joela Peterse, vstoupili do svého studia Stompbox Studios v Jižním Walesu ve Velké Británii a začátkem roku 2022 začali psát a nahrávat album.


Phil Campbell, kytarista Motörhead po celých 32 let, řekl: „Byla to skvělá zkušenost s psaním tohoto alba po boku Joela a ostatních mých kluků. Vymysleli jsme několik monstrózních riffů a melodií pro vaše potěšení z poslechu. Nemůžeme se dočkat, až zahrajeme některé z těchto písní v našich oblíbených městech a navštívíme také spousty nových míst!”
Joel dodal: "Kapela vydá "Kings Of The Asylum" koncem léta a hned v září vyrazí na turné "Kings Of The Asylum"!"


Speciálním hostem koncertu bude anglická, heavy-metalová kapela FURY! Jejich láska k old school metalu Iron Maiden a Metallica je jasná, ale bohatý a oduševnělý hlas Juliana Jenkinse odlišuje kapelu od ostatních. Jejich hudba vás přenese do jiné doby, jiné reality nebo dokonce do jiného vesmíru... FURY jsou svými vášnivými a dynamickými show pověstní, nechte se jimi také polapit! FURY rovněž s novým materiálem v PRAZE, klubu Storm, 4. 10. 2023!


Mistr PHIL CAMPBELL a jeho kumpáni Rock´n´Roll prostě dokonale ovládají a předat vám ho v jeho mistrovsky zahrané, nejryzejší podobě, to je jejich jasným cílem! Přijďte si ho nabrat a načerpat, co se do vás vejde! Na začátku října, do pražského klubu Storm!


19:00 – otevření klubu
20:00 - 20:45 - Fury
21:15 - 22:30 – PHIL CAMPBELL AND THE BASTARD SONS


 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant