News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Amorphis

12.11.2023 19:10

Event Details

Finský metalový poklad AMORPHIS zazáří v listopadu ve ZLÍNĚ!


AMORPHIS, Sólstafir, Lost Society – 12. 11. 2023, ZLÍN, Masters of Rock Café


Melancholické, temně-melodické songy finského národního metalového skvostu AMORPHIS chytají za srdce už víc než 30 let. Loni vydali své už 14. album „Halo“, které si získalo obrovskou vlnu nadšení, a to i u vás, fanoušků v České republice! Jejich muzika je bezpečnou a příjemnou zátokou pro všechny, kdo má rád velké příběhy, které v sobě skrývají silné emoce. AMORPHIS je dokáží svým nezaměnitelným způsobem vykřičet dál, do světa. Svým velmi srdečným, občas agresivním, ale většinou vášnivě uklidňujícím způsobem vytváří svět, do kterého se hrdě hlásí mraky fanoušků z celého světa! AMORPHIS chtějí toto své poselství šířit dál, a tak na letošní podzim naplánovali evropské turné, v rámci něhož, se opět vrátí i k nám, do ZLÍNA, klubu Masters of Rock Café, a bude to v neděli, 12. listopadu!


Na turné s sebou AMORPHIS berou další super kapely. Islandskou post-rock/metalovou hvězdu SÓLSTAFIR se svou unikátní epickou a nekonvenční muzikou. V hudbě Sólstafir víří vlivy různých umělců jako The Beatles, Kraftwerk, Darkthrone, Ennio Morricone nebo Billy Corgan. Přestože jsou texty kapely převážně v islandštině, posluchačům to nikdy nebránilo ocenit jejich emocionální sílu a pocítit bolest témat, kterými se kapela zabývá. Druhým speciálním hostem je nelítostná finská metalová banda LOST SOCIETY, která dofrčí představit svoji loňskou novinku „If The Sky Came Down“ ve své pověstně vášnivé a propracované show. „Nebýt posledních nešťastných dvou pandemických let, tato deska by nikdy nevznikla. Dali jsme dohromady rok a půl duševních turbulencí a skličujících tragédií na jedno temné, pekelné album“ říká zpěvák, kytarista a zakladatel kapely Samy Elbanna.


Tohle bude, přátelé, hodně hluboký a silný metalový večer…12.listopadu, po západu slunce, doražte do klubu Masters of Rock Café…


18:30    otevření sálu
19:10 – 19:50    Lost Society
20:00 – 21:00    Sólstafir
21:30 – 23:00    AMORPHIS

 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant