News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

NIGHTWISH

21.12.2022 19:00

Event Details


POZOR! Pražský koncert finských NIGHTWISH se posouvá na rok 2022!  


Milí fanoušci, s velkou lítostí vám musíme oznámit, že ani dlouho plánovaný koncert finských symphonic-metalových velikánů NIGHTWISH letos neuvidíte. Do poslední chvíle jsme věřili, že se tenhle koncert u nás, v PRAZE, O2 areně před Vánocemi opravdu uskuteční, ale covidová situace v Evropě, ale hlavně teď již i u nás to, bohužel, opět hatí. Svět už je unavený nekončícím bojem s virem, lidé a vlády jednotlivých zemí přistupují už k zoufalým a mnohdy nepochopitelným krokům, stále měnícím opatření a pravidla pro život v nové době, v době covidové. Není tedy divu, že ani NIGHTWISH, ještě nedávno odhodlaní na toto již zkrácené turné prostě vyrazit a přinést lidem novou, metalovou energii do doby adventní to nakonec museli odpískat. Pilně však zapracovali a celé evropské turné se podařilo posunout o rok.


Nový termín koncertu je tedy potvrzen!
NIGHTWISH zahrají v pražské O2 areně 21. 12. 2022!


Tuomas Holopainen vzkazuje: „Během těchto nejpodivnějších a nejnáročnějších časů jsme byli nuceni přeplánovat naše koncerty, a týká se to také našeho evropského turné Human: II: Nature World Tour. Podívejte se na nová data! Jedná se o nešťastný, ale nezbytný krok, aby byla zajištěna bezpečnost všech a abychom se co nejdříve zbavili této bizarnosti, kterou nyní všichni prožíváme. Není tu navždy a naše karavana bude brzy opět v pohybu. Do té doby na sebe dávejte pozor a uvidíme se za rok.“


Na NIGHTWISH a jejich grandiozní mega show, kterou mají nachystanou k live představení své desky „Human: II: Nature“, v jedinečném stage designu, s kupou pyro efektů, a hlavně s dlouho odkládanou touhou zahrát svým fanouškům nejnovější hudební pecky, si tedy ještě rok počkáme.


Na postu speciálních hostů dochází ke změně. Místo původně avizovaných Finů AMORPHIS pojede příští rok turné jiná skvělá banda. Mladí metaloví cyber draci BEAST IN BLACK, kteří dobývají svět svou novinkou „Dark Connection“! Večer pak, podle plánu, odstartuje finská industriální metalová banda TURMION KÄTILÖT, představující svoji aktuální desku „Global Warning“.


Co dodat? Nezbývá než vydržet, věřit. Nenechte si tuto nevšední hudební událost ujít, bude to 100% bomba!


Všechny zakoupené vstupenky na koncert zůstávají v platnosti i na nový termín a není nutné je jakkoli vyměňovat!


Vstupenky můžete také nadále objednávat exkluzivně v sítích Ticketmaster a Ticketportal!
17:30 otevření haly
18:55 - 19:20 Turmion Kätilöt
19:30 - 20:15 Beast In Black
20:45 - 22:30 NIGHTWISH

 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 70 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant