News
About Festival
LINE UP
Bands
E-shop
Tickets
Contacts
0
Cart

Ian Paice

10.12.2021 20:00 (
)

Event Details

Legendární zakládající člen DEEP PURPLE IAN PAICE ve Zlíně!


IAN PAICE se svým sólovým projektem „Purpendicular“ vystoupí v pátek 10. prosince ve 20:00 v Masters Of Rock Café ve ZLÍNĚ, kde ho doprovodí parta ostřílených muzikantů.


Ian Paice (Deep Purple) - Drums
Robby Thomas Walsh - (Joe Lynn Turner) Vocals
Nick Fyffe (ex Jamiroquai) - Bass
Muris Varajic - (ex Mostar Sevdah) Guitars
Stophi Kogler (Billy Sheehan) - Keyboard


Koncert kapely PURPENDICULAR s Ianem Paicem je díky klubovým podmínkám jednou z mála příležitostí vidět opravdovou legendu z bezprostřední blízkosti a ucítit dotek rockové historie přímo ve ZLÍNĚ.


Paice v době, kdy DEEP PURPLE nepracují ve studiu, nebo nejsou na turné, dost často vyráží na menší klubová turné s mladšími muzikanty a užívá si atmosféru klubového hraní. Dost často při tom padá otázka, proč vlastně tyto akce absolvuje, když to určitě pro něj není žádná nutnost. On sám pro to má docela jednoduché vysvětlení – hraní jej pořád neskutečně baví. Určitě roli hraje také to, že se Ian na pódiu rád střetává i s dalšími muzikanty a sestava jeho doprovodné kapely obsahuje jména, která na rockové scéně mají už také hodně za sebou. Sám Paice při různých příležitostech odehrál živá vystoupení s mnoha dalšími muzikanty počínaje Ericem Claptonem, Bruce Dickinsonem, Brianem Mayem z Queen. John Paul Jonesem z Led Zeppelin a mnoha dalšími.


Paice je jediným členem slavných Deep Purple, který nechyběl ani na jednom z jejích studiových ani živých alb a nyní, po úmrtí Jona Lorda, je již jediným zakládajícím členem v kapele. Pouť Deep Purple hudební scénou začala na jaře 1968 a trvá, s několikaletou pauzou, až dodnes. Za tu dobu skupina prodala více než 100 milionů nahrávek a v polovině sedmdesátých let byli dokonce nejprodávanějším interpretem hudební scény. Ian Paice se během své kariéry vypracoval na jednoho z nejlepších bubeníků v historii rockové hudby. Jeho barevný styl hry v mnoha případech dodával a stále dodává i tvrdým rockovým skladbám zvláštní patinu a někdy i odlehčenost.
Přestože bylo Ianovi v letošním roce 73 let, tak je nesmírně aktivní a s Deep Purple natočili v době lockdownu album cover verzí oblíbených písní jednotlivých členů kapely, které nese název „Turning to Crime“.  Album vychází 26. listopadu 2021.


Nyní máte jedinečnou příležitost vidět a slyšet opravdovou rockovou legendu! Jediný žijící zakládající člen DEEP PRRPLE, světově proslulý bubeník IAN PAICE zahraje se svou kapelou PURPENDICULAR ve ZLÍNĚ, Masters of Rock Café ještě letos a už velmi brzy! V pátek 10.12.2021!

 • No money refund is possible once the ticket is paid.
 • Ticket forgery is illegal and punished according to the law!
 • Children older than 3 need their own ticket. Kid under 12 is allowed into area only when accompanied by an adult.
 • Ticket = wristband. With it you can leave and re-enter the venue at any anytime. Once you take it off or lose it, you will not be able to re-enter the venue! All persons without wristband on hand will be immediately taken out!
 • Ticket for wristband exchange will take place at entrance to venue.
 • Organizers take no responsibility for any health / personal belongings damages caused during show.
 • It is strictly forbidden to bring drinks, plastic bottles, glass bottles, cans, seats, chairs, various footpads including polystyrene or wooden "cubes", as well as any weapons, knives, scissors, flag poles, umbrelas and other things classified by staff as dangerous! The organizer reserves the right to personal security check in a manner permissible by law at any time! Person refusing to consent to such check will be refused entry or escorted out.
 • It is strictly forbidden to bring tape recorders or video cameras to the area! Violation of this rule could be classified as a crime!
 • Taking photos is allowed only on compact cameras without additional lenses. Only accredited photographers and journalists are allowed to bring professional cameras onto the premises!
 • Organizer and artists reserve the right to film, video and TV recording of concert shows and event atmosphere. Visitor recorded for the document may also be published without further notice with no financial compensation.
 • The beer is tapped into reusable cups with eyelet for attachment. A refundable deposit is 50 CZK. Cups are exchanged within purchase of another beer or could be returned. Promotional cups can be also available in the event shop. But for hygiene reasons you don't receive beer into this cups which you bought in event shop.
 • The only currency valid within the event area is CZK (Czech Crown). No dogs or other animals are allowed in event area!
 • All visitors must respect these rules and instructions as well as those given out by organizers and security services!
 • Ban of bringing beverages to the VIP balcony (if is availible). Except for beverages in sealable PET bottles. Please, lock your bags and coats up (if is availible).
 • By entering the event, the visitor declares that he/she meets the conditions of the current government hygiene and anti-epidemic measures. Please follow czech covid portal. (https://covid.gov.cz/situace/kultura/kocnerty)
 • The organiser reserves the right to give instructions to the event participants in order to maintain the safety and smooth running of the event, to change the conditions stated with immediate effect if necessary, to change the programme and its content, including the performers, in the event of unforeseen events such as weather conditions, accidents, health conditions of the performers, etc.
 • The Organiser may order the evacuation of the venue (area) in case of suspected danger to the health of the participants or the Organiser's property, such as natural disaster, terrorist attack, without any compensation for damage or loss of profit to the participant